024 | ČASNÉ RÁNO V BRUGGÁCH
PROCHÁZKA Jaro (1886 - 1949)
- dosažená cena: 170 000 CZK
dosažená cena: 170 000 CZK
30.5., 17:13 2006 170 000 CZK 2.6., 19:46 2006 170 000 CZK 30.5., 17:13 5195 160 000 CZK 30.5., 16:13 2006 150 000 CZK 30.5., 16:13 12373 140 000 CZK 29.5., 15:26 2006 130 000 CZK 29.5., 15:26 12373 120 000 CZK 28.5., 16:55 2006 94 000 CZK 28.5., 16:55 12373 92 000 CZK Olej na plátně, 65,5 x 84,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole Jaro Procházka, zezadu opatřeno razítkem Jednoty umělců výtvarných, 1930, zezadu na blindrámu opatřeno štítkem s přípisem s určení č. inv. 2547, Majetek Ministerstva školství a osvěty
Umělecký měsíčník Dílo, JUV v Praze, 1945-46, ročník 34., s. 193.
Pod číslem položky č. 24 se skrývá dílo známého vedutisty Jara Procházky. Malíř znám pro své pohledy na metropoli z ptačí perspektivy či její zákoutí nám v díle přednáší atmosféru slavných belgických Brugg. Toto bohaté obchodní město, jehož historie sahá do raného středověku, Procházka ukazuje v reálných konturách prostředí života ulice. Ta je zobrazena pomoci impresionistické manýry, kterou si autor oblíbil, ovládl a se kterou byla jeho tvorba plně spjata. Časné ráno v Bruggách je autorovou vyzrálou prací 30. let dvacátého století, vycházející z malířovy návštěvy holandských končin. V díle se projevuje magická zasněnost zobrazeného města, slavného jako Benátek severu, které v časných denních hodinách zahaluje mlha vynořující se z městských kanálů, které křižují takřka celé město. Procházka zde letmými, přesto hutnými tahy vystavěl vidinu ulice, její náladu, obyvatele a též ono kouzlo, které je toliko spjato s tímto slavnými obchodním městem ležícím na kanálech řeky Reie. Dílo Časné ráno v Bruggách je výtečným příkladem vrcholné malířské etapy autora, který po celou svou tvorbu vytvářel jedinečné městské pohledy.