027 | MĚSÍC NAD ŘEKOU
VOBECKÝ František (1902 - 1991)
- dosažená cena: 230 000 CZK
dosažená cena: 230 000 CZK
2.6., 19:50 5195 230 000 CZK 2.6., 19:56 5195 230 000 CZK 2.6., 19:49 12373 220 000 CZK 2.6., 19:49 12373 220 000 CZK 2.6., 19:49 5195 210 000 CZK 2.6., 19:47 5195 190 000 CZK 2.6., 19:46 12373 180 000 CZK 2.6., 15:30 5195 170 000 CZK 2.6., 15:04 11552 160 000 CZK 2.6., 12:45 12373 150 000 CZK 30.5., 17:14 5195 140 000 CZK 30.5., 16:55 13773 130 000 CZK 30.5., 17:13 13773 130 000 CZK 30.5., 17:13 5195 120 000 CZK Olej na plátně, 70,5 x 89,5 cm, rámováno, datace – 60. léta 20. století.
Má vlast - Pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu, 4. 9.–1. 11., Praha, 2015.
Má vlast - Pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, str. 655.
František Vobecký, Obrazy 1926 - 1966, nestránkováno, Prague Auction, Praha, 2015.
Revue Art 1/15, str. 10, Prague Auction, Praha, 2015.
Umělec se v daném díle dotýká tématu města, městské krajiny a jejích krás. Vobecký se zde vybarvuje ve své ostrakizující, stylizující notě. V díle vytváří pohled na městskou scenérii, se vším, co jí charakterizuje, a to jak s obydlími, domy, tak s mostem, který právě střeží koryto řeky, tak také měsíc, který hledí na vše z výšky, jako ponocný střežící městské osvětlení. Dílo je tvořeno plochami barev, po většinou geometrických tvarů, které spolu utvářejí, ačkoliv ne na první pohled právě onu městskou plochu. Malíř městu dodává hravou náladu, přesto je zde cítit pomyslná melancholie, která je dosti často ve dvacátém století spojena právě s námětem města. Město, jako forma života, se svými pravidly a mantinely, podává život opačného, svobodného rázu života otevřené krajiny. Jako široká linie vede vypodobnění řeky ve spodní části obrazu a připomíná, že to právě ona je prvopočátkem života a ne plejáda motorizovaného molochu. František Vobecký se v daném díle odklání od svých typických námětů těla, které tvořil třeba například ve 30. letech a nechává promluvit novou dobu, mechanizaci společnosti, město jako takové.