034 | CHALUPY V HLINSKU
SLAVÍČEK Antonín (1870 – 1910)
- dosažená cena: 1 700 000 CZK
dosažená cena: 1 700 000 CZK
31.5., 09:26 5195 1 700 000 CZK 2.6., 20:06 5195 1 700 000 CZK 30.5., 21:53 12193 1 650 000 CZK 30.5., 17:16 5195 1 600 000 CZK 30.5., 17:05 12193 1 550 000 CZK 27.5., 18:53 5195 1 500 000 CZK Olej na překližce, 38 x 42 cm, rámováno, datace 1903.
Opatřeno odborným posouzením PhDr. Michaela Zachaře.
Antonín Slavíček 1870 – 1910, Galerie hlavního města Prahy, Praha, 2004.
Má vlast - pocta české krajinomalbě, SVU Mánes Diamant 4.9 - 1.11., Praha, 2015.
Skvosty české krajinomalby, Muzeum a galerie v Prostějově 4.12.2015 - 31.1.2016,
Roman Prahl, Marie Rakušanová, Karel Srp, Petr Witlich, Antonín Slavíček 1870 – 1910, Praha, 2004, s. 104, ob. č. 89.
Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, s. 279.
Nezastupitelnou částí Slavíčkova odkazu jsou vedle krajin i městské motivy. Zatímco Bechyně či Kutná Hora zůstaly jednotlivou inspirací, stala se Praha v době počínající asanace jedním z ústředních témat malířovy práce. Vzdělaný, hloubavý a nesmlouvavý umělec se trápil nezměrnou ztrátou mizejících architektonických památek, avšak zároveň se dokázal nebývale koncentrovat a napřímit svůj výtvarný talent k naprosto mimořádnému ztvárnění míst, jimž čas nedopřál setrvat v dosavadní tvářnosti. Obdobná situace se opakovala zhruba o století později, kdy starobylý hlinecký Betlém pomalu mizel před očima a z původních chalup stála již jen hrstka. Vedle starých fotografií coby důležitého dokumentu k rekonstrukci celého okrsku se i obrazy Antonína Slavíčka malované krátce po roce 1900 staly potřebnou inspirací k obnově vzácného místa. Autorovy plenéry malované spontánním, ale přehledným rukopisem, nepostrádajícím smysl pro věrohodnost malebného motivu, vznikaly na počátku jeho vysočinského pobytu v letech 1903 až 1906. Malíř uměl skvěle vystihnout typiku chalup s růzností omítek a střech, ráz jejich užívání, a tak nikoli popisně, nýbrž mentálně zachytil navěky tehdejší situaci. Dnes je naštěstí tzv. Betlém v Hlinsku, tedy soubor několika desítek chalup převážně z 18. a 19. století, památkově chráněn jako vesnická památková zóna a požívá zájmu příchozích z blízkého i vzdáleného okolí. Jednotlivé chalupy jsou příkladně renovovány a užívány způsobem přiměřeným jejich povaze i technickému stavu. Krásný Slavíčkův obraz byl vystaven na malířově retrospektivě v pražské Městské knihovně roku 2004 a je barevně reprodukován v doprovodné knize.