006 | LOUKA S BALVANY A SKUPINOU STROMŮ
CHITTUSSI Antonín (1847 - 1891)
- dosažená cena: 270 000 CZK
dosažená cena: 270 000 CZK
18.8., 17:15 18356 270 000 CZK 18.8., 19:10 18356 270 000 CZK 18.8., 15:52 13795 260 000 CZK 18.8., 15:49 4563 250 000 CZK 18.8., 15:40 13795 240 000 CZK 18.8., 15:14 4563 230 000 CZK 18.8., 14:37 18356 220 000 CZK 18.8., 12:14 13795 210 000 CZK 18.8., 10:50 18356 200 000 CZK 18.8., 09:34 13795 190 000 CZK 18.8., 09:56 14019 190 000 CZK 17.8., 22:05 18356 170 000 CZK 17.8., 21:34 13975 160 000 CZK 16.8., 16:38 18356 150 000 CZK 16.8., 15:42 13154 140 000 CZK 16.8., 10:43 18356 130 000 CZK 16.8., 10:07 11614 120 000 CZK 13.8., 13:54 18356 110 000 CZK 5.8., 09:12 13975 100 000 CZK Olej na plátně adjustovaném na kartonu, 26,5 x 38 cm, rámováno, datace – okolo 1879, signováno vlevo dole Chittussi.
Opatřeno odborným posudkem prof. PhDr. Romana Prahla, CSc.
Z posudku prof. PhDr. Romana Prahla, CSc:
Posuzovaná malba odpovídá svým komorním formátem i motivicky Chittussiho tvorbě. Jde o malířsky zralé dílo, charakterizované odlišením obrazových plánů pomocí odstupňovaného rozdílu pozadí souvislých, byť barevně jemně odlišených částí a pastózních míst v malbě popředí. Příznačná pro většinu nálad Chittussiho krajin je horní partie s oblaky, mezi nimiž jen místy prosvítá světle modrá obloha. Rovněž celková barevnost odpovídá Chittussiho obrazům.
Motivicky je pro posuzované dílo charakteristický prvek balvanů rozesetých po pláni a zdůrazněných v popředí výjevu. Tento prvek připomíná v Chittussiho tvorbě zejména areál Českomoravské vrchoviny, tedy region malířova rodiště.
Kompozice s obrazovou dominantou ve skupině stromů i kontrastní silueta stromoví se světlem oblohy za horizontem dopovídají standardu Chittussiho prostředí inspirovaného tradicí barbizonské školy.
Malířský rukopis je spontánní a svěží. Plynulé tahy štětcem jsou doplněny pastótními doteky štětce na hnědé podmalbě. Způsob podání námětu je zkušený, ba již mistrovský. Přitom se nevyznačuje propracovaností na způsob obrazů dokončených v ateliéru Chittussim pomocí malby tenkým štětcem.
Tato charakteristika malby spolu s obrazovým motivem i kompozicí mohou vést k závěru, že posuzované dílo se vztahuje motivicky k umělcovu regionu, a časově k období umělcova přesídlení do Paříže, kdy Chittussi poprvé rozvinul své malířské mistrovství.
Z výše uvedených důvodů posuzované dílo pokládám za Chittussiho autentikum.