036 | KRAJINA S TROSKAMI
FISCHER Artur (1884 - 1943)
- dosažená cena: 100 000 CZK
dosažená cena: 100 000 CZK
24.2., 20:17 5157 100 000 CZK 24.2., 20:21 5157 100 000 CZK 24.2., 20:16 16397 98 000 CZK 24.2., 20:15 5157 96 000 CZK 24.2., 20:09 16397 94 000 CZK 24.2., 20:15 5157 94 000 CZK 24.2., 20:12 16397 92 000 CZK 24.2., 20:12 5157 90 000 CZK 24.2., 20:05 16397 88 000 CZK 24.2., 20:11 16397 88 000 CZK 24.2., 20:11 5157 86 000 CZK 24.2., 20:10 16397 84 000 CZK 24.2., 20:10 5157 82 000 CZK 24.2., 20:10 16397 80 000 CZK 24.2., 20:10 5157 78 000 CZK 24.2., 19:53 16397 76 000 CZK 24.2., 20:10 16397 76 000 CZK 24.2., 20:10 5157 74 000 CZK 24.2., 20:09 16397 72 000 CZK 24.2., 20:09 5157 70 000 CZK 24.2., 20:09 16397 68 000 CZK 24.2., 08:42 16397 66 000 CZK 24.2., 20:09 5157 66 000 CZK 24.2., 20:08 16397 64 000 CZK 24.2., 20:08 5157 62 000 CZK 24.2., 20:04 16397 60 000 CZK 24.2., 20:04 5157 58 000 CZK 24.2., 20:04 16397 56 000 CZK 24.2., 20:04 5157 54 000 CZK 24.2., 20:04 16397 52 000 CZK 24.2., 20:04 5157 50 000 CZK 24.2., 20:04 16397 49 000 CZK 24.2., 20:04 5157 48 000 CZK 24.2., 20:03 16397 47 000 CZK 24.2., 20:03 5157 46 000 CZK 24.2., 20:03 16397 45 000 CZK 24.2., 20:03 5157 44 000 CZK 24.2., 19:39 16397 43 000 CZK 24.2., 19:39 5157 42 000 CZK 24.2., 19:39 16397 41 000 CZK 24.2., 19:39 5157 40 000 CZK 24.2., 19:39 16397 39 000 CZK 24.2., 19:39 5157 38 000 CZK 24.2., 19:39 16397 37 000 CZK 24.2., 19:39 5157 36 000 CZK 24.2., 19:39 16397 35 000 CZK 24.2., 19:39 5157 34 000 CZK 24.2., 19:38 16397 33 000 CZK 24.2., 19:38 5157 32 000 CZK 24.2., 19:38 16397 31 000 CZK 24.2., 19:38 5157 30 000 CZK 24.2., 19:38 16397 29 000 CZK 24.2., 19:38 5157 28 000 CZK 24.2., 19:38 16397 27 000 CZK 24.2., 19:38 5157 26 000 CZK 24.2., 19:38 16397 25 000 CZK 24.2., 19:38 5157 24 000 CZK Olej na plátně, 58 x 71 cm, rámováno, datace 1936, signováno vpravo dole A F 36.
Konzultováno s PhDr. Arno Paříkem.
Provenience:
Soukromá sbírka advokáta a poslance českého zemského sněmu Františka Kloučka.
Literatura:
Arno Pařík, Zapomenutý malíř Arthur Fischer, Roš Chodeš, červen 2009.
Jestliže by měl něčí osud naplňovat temné období našich dějin, tak je to určitě jméno Artura Fischera, tím skutečně naplňujícím a příkladným. Mladý malíř byl přijat na Drážďanskou výtvarnou akademii do ateliérů věhlasných profesorů Richarda Müllera a Albina Eggera-Lienze. Za blízkého přítele a spolubydlícího má krajana, básníka a kreslíře, Františka Gellnera, jehož předčasná smrt ve vojenském tažení První světové války je podnes mýtická. Posléze si Artur Fischer rozšíří vzdělání o pražskou AVU ( ve speciálce Maxe Pirnera ), kde si nalezne dalšího životního přítele a spolužáka, malíře Karla Holana. Díky Holanovi máme dnes alespoň o Fischerovi několik málo vzpomínek, které zaznamenal Arno Pařík ve svém objevném článku „Zapomenutý malíř Arthur Fischer“ V něm popisuje poslední roky malířova života, v kterých se rozhodl vést ve východočeském Jičíně malou textilku, na progresivní art decový design. Ta mu byla nacisty arizovaná, a po roce nucených prací v Sobotce, byl se svou rodinou deportován nejprve do terezínského ghetta, a následně do koncentračního tábora v Osvětimi. Z mimořádně vzácných ukázek jeho malby si dnes můžeme kusým způsobem poskládat jak Artur Fischer maloval. Soustředil se převážně na krajinomalbu, kdy stromořadí byla redukována stejně jako u oblíbeného profesora Eggera-Lienze. Leckdy docházelo i k tomu, že krajiny vypadaly biblicky neoklasicistně, čemuž napomáhala jejich monochromita. Leckdy byl dojem podobný jako z některých „prázdných“ maleb Otakara Kubína, což je i případ „Krajiny s Troskami“ zde nabízené.