•

TOYEN: HLAVA KOČKOVITÉ ŠELMY

Olej, kvaš, tuš a stříbro na…., 16 x 10 cm, rámováno, pod sklem, původní adjustace, datace – okolo 1955, signováno vpravo dole TOYEN.

Opatřeno odborným posudkem PhDr. Karla Srpa.

Provenience:

Privátní sbírka dcery André Bretona paní Aube - Elleouet- Breton.

Galerie 1900-2000, Paříž.

U posudku PhDr. Karla Srpa.

Toyen dokázala vyjádřit vnitřní pocity i na pracích menších formátů, souvisejících částečně s jejimi kresbami, jak naznačuje skupina obrazů., k nimiž náleží i tato fantaskní hlava na modrém pozadí, znázorňující kočkovitou šelmu. Toyen se zabývala počátkem padesátých let prolnutím dvou stejných profilů, jejich spojením vzniká jedna tvář. Navázala tím na jeden z dlouhodobých způsobů znázornění, táhnoucích se dějinami umění, „charakteristických hlav“, vnášejících do zobrazení expresivitu a rozvíjejícím psychickou stránku. Tentokráte jde o její oblíbenou kočkovitou šelmu, námět, který jí desítky let přitahoval, u níž se tentokráte soustředila pouze na hlavu, ustalující se před divákem z odhmotněného prázdna, doslova můžeme ještě dnes pozorovat, jak vzniká z lehce nanášených bělob, do nichž zasahují prudké tahy tuše, vyjadřující hmatové vousy v oblasti očí a rtů. Spojením dvou technik – kvaše a tuše, se tak z tváře stává přízrak, obracející se na diváka, v němž vzbuzuje silné emoce. Toyen v této práci podala ukázku svého naprostého výrazového mistroství.

  • vyvolávací cena: na vyžádání