016 | KOUPAJÍCÍ SE HOŠI

    BÁRTA Josef (1864 - 1919)

    Olej na plátně, 165 x 194 cm, rámováno, signováno vpravo dole Jos. Bárta.
    Dílo je citováno v autorově medailonu v Novém slovníku československých výtvarných umělců, Dr. Prokop Toman, Praha 1947, str. 38.
    Provenience:
    Obraz pochází z majetku rakouského vládního rady, ministra veřejných prací Ing. Karla Marka. Toto dílo bylo vybráno architektem Janem Kotěrou pro halu Markovy vily v Holoubkově, kterou v letech 1907 – 1910 postavil.
    Hledíme na velice suverénní dílo jednoho z žáků mařákovy školy. Ačkoli je zde krajina spíše upozaděna, a to hlavním námětem hrajících si chlapců u splavu, je to právě ona, s impresionistickým přístupem a secesivním ražením, jenž dotváří plnost a podtrhává bravurně zvládnuté téma. Josef Bárta si se svou interpretací koupajících, tzv. baignades, nezadá s takový českými autory, jako jsou Antonín Hudeček či Miloš Jiránek. Námět koupajících se chlapců proslavili takoví umělci jako Maxmillien Luce, Paul Ranson, či Georges Seurat. Obraz autor mistrně rozvrhl, v popředí se divák setkává s vodní hladinou, ta je přímo na dosah, přesto nepolapitelná. Dále si pozornost uzurpuje trojice chlapců, kteří se chystají na vodní radovánky, každý hledíc jiným směrem a v zamyšlení. K těmto třem chlapcům je kontrastem čtvrtý koupající se, který již okusil vodní tok a on jediný dává svým výrazem na odiv rozjařenou náladu. Hlavní námět dotváří mistrně vyvedená krajina, vrcholící mračny. Josef Bárta zde předvedl nejen zručnost pro vyvedení kulisy, ale i cit pro námět a v neposlední řadě i výtečný výběr barev. Nabízené dílo lze nazvat jedním z nejlepších figurálních děl autora, ne-li vůbec tím nejlepším.

    • dosažená cena: 350 000 CZK