• ŽAMBERECKÁ SILNICE (RYBNÁ)

021 | ŽAMBERECKÁ SILNICE (RYBNÁ)

BENEŠ Vincenc (1883 Velké Lišice u Chlumce n. Cidlinou - 1979 Praha)

Olej na plátně, 73 x 100 cm, rámováno, datováno zezadu 1920, signováno vpravo dole V. Beneš, zezadu opatřeno autorským přípisem s určením a štítkem Hlavního celního úřadu.
Komentář PhDr. Mgr. Michaela Zachaře:
Po rané expresionistické a kubistické periodě zakotvil ještě stále mladý umělec v tradičnější výtvarné poloze poučené zejména Cézannem a zčásti i Derainem. Navázal přitom v námětové oblasti na krajinářský odkaz Antonína Slavíčka a v jeho stopách zamířil i do Podorlicka, kde v okolí Rybné vytvářel strohé až civilistní velkoformátové záběry podhorské oblasti. Kultivované obrazy patří do zlatého fondu naší krajinomalby a vytvářejí kontrapunkt k avantgardnějším formám, vyživeným tehdy po roce 1920 mocně nastupující poetikou Devětsilu, Nové věcnosti a dalších stylových poloh.
Malíř, studoval na UPŠ u E. Dítěte a E. K. Lišky a u V. Bukovace na AVU v Praze. Zúčastnil se 2. výstavy skupiny Osma, jež představovala i umělcovo východisko v expresionismu a kubismu. Jeho výrazný senzualismus jej od vyhraněné moderny odpoutává a přivádí k námětům krajiny a města. Stále více se u něj prosazuje barva a barevná skvrna impresívní povahy. Vedle toho se však u něj projevuje i tendence k jednoduché monumentalitě vycházející z jeho vazeb k novoklasicismu 20. let. V. V. Štech: V. Beneš, Praha 1967, M. Lamač: Osma a Skupina výtvarných umělců, Praha 1988.
Autor viz T 1/55, V 1/167, B 1/622, Ch 1/134, NEČVU 1/62.

  • zpět