092 | KYTICE

    BENEŠ Vincenc (1883 – 1979)

    Olej na plátně, 100 x 81,5 cm, rámováno, signováno vlevo dole V. Beneš.
    Posoudila a pravost potvrdila PhDr. Barbora Ropková.
    Obraz, jenž je nabízen do aukce, je typickým příkladem autorovy práce s námětem a dává poznat jeho vytříbený styl. Námět kytice je pro autora typický a v daném podání bohatosti kvítí je přímo reprezentativním příkladem. Celá kytice je vsazena do bílé, modře malované vázy, jenž je taktéž známým znakem autorova počínání. V díle se divák potkává i s malým dotvořením námětu, a to s opadanými květy, jež leží na stole a dávají tak do života obrazu jistý kontrast se skvoucí se kyticí plnou barev a života. Tento až bukolický pohled nabízí například pivoňky, amarylky či šeříky a vytváří tak svěží svět sám pro sebe. Celé zátiší je vsazeno do modravého pozadí a divákovi dává pocit sdílení prostoru. Vincenc Beneš zde podává své nej v ohledu námětu květeny a divák se má nejen čím kochat, ale též je svědkem vytříbené techniky malíře.

    • dosažená cena: 260 000 CZK