022 | OVOCE

    BENEŠ Vlastimil (1919 – 1981)

    Olej na plátně adjustovaném na překližce, 20 x 16,5 cm, rámováno, datace 1954, signováno zezadu V. Beneš, zezadu opatřeno přípisem s určením.
    Předložená práce, zátiší tvořené hruškou a jablkem, je příkladnou prací Vlastimila Beneše s tímto klasickým námětem, který svou jednoduchostí a zároveň tvárností přitahoval nespočet slavných jmen. Beneš zde pracuje se tvarem plodů, jež jsou jakoby vytrženy z prostoru a nepodléhají časové lince. Přestože se v obraze nesetkáváme s oblíbenou dvojicí autorových barev, červenou a modrou, na scénu přichází jiná dvojice, zelená hruška a oranžové jablko. Ty, stojíce na šedavém stole vrhají stín proti divákovi a právě ono atmosférické světlo je jediná linka reality, které se divák může chytit, která ze zátiší dělá opět estetický prožitek. Beneš podané téma zgeneralizoval na nejzazší mez, a přesto vyprodukoval dílko, které lahodí oku a přináší klid, který je toliko typickým prožitkem z Benešových obrazů. Toto malo-formátové dílo dotváří malířský příběh autorovy tvorby šedesátých let, do níž je datováno.