023 | STŮL

    BENEŠ Vlastimil (1919 – 1981)

    Olej na kartonu, 19 x 29 cm, rámováno, v paspartě, datace 1966, signováno vpravo dole Beneš 66.
    Provenience:
    Z ateliéru autora.
    Obraz budí v člověku dojem vytržení z kontextu, jako jakási kulisa z nejmenované hry, kulisa, kterou každý z nás ve svém životě potkal. Stůl s šachovnicovým ubrusem může značit, jako je tomu u jiného oblíbeného námětu, šachovnicové stoličky, hru se životem, hru o život, jeho nevyhnutelné doznění. Všechno to muže stolek znamenat a nebo si jen V. Beneš opět vtipně pohrává s divákem. Jisté je to, že umělec zde nechává promlouvat podstatu věcí těmi nejzákladnějšími výrazovými znaky a divák tak přichází k důvěrně známým jednotlivinám, se kterými mám možnost lehce se ztotožnit. Stůl je ukázkou Benešova mistrného umu pracovat z jednoduchostí věcí. Beneš zde prodává svou scénografickou práci s lehkostí a vtipem sobě vlastním.