140 | ŽIŽKOV

    BENEŠ Vlastimil (1919 -1981)

    Pastel na papíře, 41,5 x 59 cm, rámováno, datace 1945, signováno vlevo dole Beneš 45.
    Má vlast - pocta české krajinomalbě, SVU Mánes Diamant 4.9. - 1.11.2015.
    Má vlast - pocta české krajinomalbě, SVU Mánes Diamant 4.9. - 1.11.2015, s. 742.
    Dílo jdouci do aukce je krásnou ukázkou autorova přístupu k reáliím města. Vlastimil Beneš v díle Žižkov podal takřka reportáž z nálady této části města v době ještě válečné či těsně poté, kdy se město dostávalo ze šoku a bídy války. Domy Žižkova zde stojí jako němí svědci překotných událostí doby a svými zašedlými barvami zde vytvářejí potemnělou, ale přesto krásnou kulisu. Beneš po pravé straně dokonce využil podobu dobové reklamy značky Baťa, která zdobila jednu ze stranu nájemního domu. V prvním plánu díla se vynořují ze země haldy písku a zeminy, různě rozeseté po prostoru vnitrobloku. Ty doplňuje bělavé zábradlí, jakoby oddělující svět před a za ní, ten který zažil nedávné hrůzy. Autor v díle použil pastel, kterým jen podtrhuje ono zasnění obsahu díla a dodává mu tak na větším efektu. Celý námět je krásně laděn do pošmourna starého Žižkova, který láká svou jinakosti návštěvníky dodnes. Vlastimil Beneš v díle přednesl všechny finesy, jež ho korunují do pozice výtečného malíře městské krajiny poválečné doby a dílo Žižkov z roku 1945 je toho referenčním příkladem.

    • dosažená cena: 80 000 CZK