044 | PERIFÉRIE (CYKLUS LÁSKY Z ULICE)

    BÖHM František Xaver (1890)

    Olej na plátně, 59 x 41 cm, rámováno, pod sklem, datace 1926, signováno vpravo nahoře F. X. BÖHM 1926.
    Revue du Vrai et du Beau, Paris 26. 4. 1926.
    Autorem malby je František Xaver Böhm, který po studiu na pražské Akademii výtvarných umění u profesora Josefa Loukoty, Jana Preislera a Vlaho Bukovace působil jako středoškolský učitel kreslení v Šumperku, Třeboni a Praze. Byl členem několika skupin a spolků, mj. Sdružení výtvarníků v Praze, Sdružení jihočeských výtvarníků a Sdružení pražských výtvarných umělců. Svá díla vystavoval např. v Obecním domě v říjnu roku 1934 na Padesáté jubilejní členské výstavě Sdružení výtvarníků v Praze. Böhm je taktéž autorem odborné příručky Barva v teorii a praxi, jež vyšla v roce 1932. V aukci nabízené dílo pochází z cyklu ""Lásky z ulice"", vystaveného v dubnu 1926 v Paříži. Böhm v něm představuje svůj jemný a zkratkovitý malířský rukopis charakteristický pro žánr sociálního civilismu. Obraz, stejně tak jako celá Böhmova tvorba, se soustřeďuje na figurální kompozice se sociálním podtextem.