089 | BEZ NÁZVU

    BOŠTÍK Václav (1913 - 2005)

    Pastel na papíře, 88 x 72 cm, rámováno, pod sklem, datace – 1988 – 1989, signováno dole uprostřed Boštík, zezadu opatřeno štítkem s přípisem s určením.
    Opatřeno odborným posudkem PhDr. Karla Srpa.
    Komentář PhDr. Karla Srpa:
    Máme před sebou nádherný, vrcholný pastel Václava Boštíka, pocházejí z konce osmdesátých let. Ve druhé polovině tohoto desetiletí se autor začal pastelům soustavně věnovat. Během let si vytříbil tuto techniku natolik, že se stal jejím hlavním představitelem, a přesto nelze jednoznačně říci, jak vlastně tyto pastely a čím kreslil. Boštík se pohyboval na vlastní hraně odhmotnění, jako by svůj obrazový svět budoval z ničeho, jako by jej stavěl z prázdna plochy a postupně a velmi opatrně přidával jednotlivé tóny, tak aby této ploše ponechal její původní volnost. Jde o velmi důvěrný dialog autora, pastelu a samotné techniky provedení, ve kterého vzniká vlastní znázorňované pole, které většinou historici umění označují jako kosmogonické, v podstatě jde o jakési utváření prvotního jsoucna, světa před jeho zrozením, k němuž se chtěl Boštík svou tvorbou přiblížit. Obdobných pastelů jako tento nevzniklo mnoho a autor je okamžitě prodal. Pastel pochází z konce osmdesátých let, kdy Boštík zahájil několikaletou, velmi úspěšnou spolupráci s galerií Lamaignére - Saint Germain, jež jej několik let zastupovala
    Tento pastel byl zřejmě zařazen na některou ze samostatných výstav Boštíka, jež mu galerie Lamaignére - St.Germain uspořádala a podle štítku byl i součástí putovní výstavy současného českého umění les Pragois, les années de silence, jež uspořádal institut současného umění Paca po Francii v roce 1990. Výstava začínala ve dvou pařížských galeriích (galerii van Melle a Galerii Lamaignere St. Germain), kde proběhla od 30. 1. 1990 - 3. 3. 1990, a podle štítku pokračovala ještě v několika dalších francouzských městech: Saint Herblain, Saint Jean-de-Monts, Sablé, La Baule a Marseille. Již dlouhou dobu jsem neviděl v aukci tak působivý pastel Václava Boštíka. Autor své pařížské galerii tehdy odváděl nejlepší část své práce.

    • dosažená cena: 260 000 CZK