107 | NOVÝ MLÝN

    BOUDA Cyril (1901 - 1984)

    Olej na překližce, 17 x 24 cm, rámováno, datace 1942, signováno vlevo dole C. Bouda, zezadu opatřeno přípisem s určením a výstavními štítky a razítky.
    Pošova galerie, číslo kat. 22;
    Mistři české krajinomalby, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2011, výstavní štítek a razítko;
    Vystaveno a publikováno:
    Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4. 9. - 1. 11. 2015, str. 610.
    Toto dílo pocházející z válečného období, je krásnou ukázkou autorovy olejové práce. Cyril Bouda se proslavil jako autor grafiky a z velké části grafiky užité. Nabízené dílo je zajímavým vhledem do umělcova díla, do jeho intimnější roviny, která poodkrývá jeho pocity z doby války. Dílo s názvem Nový mlýn vykresluje soubor stavení, jenž je vrženo do odlehlého údolí, je světem samo pro sebe. Toto místo, nový mlýn, je ale opuštěno, nikdo zde nepracuje, nikdo nevytváří hodnoty. Stavení sic ozařuje čisté atmosférické světlo je uvrženo do smutku, který se váže s válečnou dobou. Dílo budí na první pohled pozitivní dojem, jak svou koncepcí, tak barvami, ale právě ona samota, která se dere z poza budov napovídá, že první pohled není vše. Cyril bouda v nabízeném díle výtečně využil kvalit grafika a vykreslil jemnými liniemi barev a obrysů celou scénu a zasadil ji do barvami vystavěného stromoví takřka grafického vypodobnění. Tento malo-formátový olej je krásnou prací, je svědkem doby, stává se oknem do historie. Sběratelům díla Cyrila Boudy by tato položka neměla utéci.

    • dosažená cena: 90 000 CZK