019 | MATRICE K RORSCHACHOVÝM TESTŮM

    BOUDNÍK Vladimír (1924 - 1968)

    Matrice z linolea, 36 x 50 cm, rámováno v kazetovém rámu, pod sklem, datace 1968, signováno na zadní straně Vladimír Boudník 1968.
    Nabízené dílo vychází z autorovy lásky k materii, jenž nás obklopuje, z jeho lásky interpretovat krásu struktur. Vladimír Boudník, jedna z vedoucích osobností českého informelu a též nestor české strukturální grafiky v dané práci představuje svou jedinečnost na poli dějin českého umění. V matrici pro strukturální grafiku Boudník prokazuje svou lásku k materiálu a též k formě umění, jež nenásleduje v genezi vývoje žádné ze starých umění. Boudník byl fascinován nahodilostí struktur, jež se tvořily na zborcené omítce pražských domů či produktem, který mu vznikal pod rukama v době jeho angažmá nástrojáře a dílenského rýsovače. Předložená Boudníkova Matrice k rorschachových testům je krásným příkladem autorova díla šedesátých let, jeho jedinečného přístupu a umu tvořit nový svět možností. Předložená matrice je úžasnou sondou do tvůrčího procesu Boudníkova grafického díla, jeho vynalézavosti v rámci formy a též ukázkou originality na poli nejen českém ale i světovém. Dílo je datováno do roku 68, tedy do roku, který se se svou osmičkou zapsal do dějin Československa jako další významný mezník. Práce Vladimíra Boudníka jsou svým rázem solitéry, nesnesou porovnání, jsou výtečným příkladem jedinečnosti českého uměleckého prostoru a samotného autora. Matric ke grafickým pracím autora se na aukčním trhu pohybuje mizivé číslo, a tak se obdivovatelům a sběratelům Boudníkovy práce naskýtá výtečná příležitost.