108 | INTERIÉR

    BROŽÍK Václav (1851 - 1901)

    Olej na dřevěné desce, 40.5 x 29,5 cm, rámováno, signováno vlevo dole Brožík.
    Posoudila a pravost potvrdila PhDr. Naděžda Blažíčková – Horová.
    Významný český malíř historické malby a portrétů, Václav Brožík studoval u A. Lhoty a E. Lauffra na pražské AVU. Stěžejním výjezdem se mu vedle cesty do Drážďan a Mnichova stal také pobyt v Holandsku, kde se seznámil s technikou starých vlámských mistrů.
    Nabízený obraz otevírá divákovi komorní pohled pravděpodobně do historického interiéru šlechtické rodiny, avšak blíže malíř prostor nijak nespecifikuje a ponechává tak prostor pro divákovu fantazii. Určujícím prvkem může být velmi častý motiv poschodí vedoucí do ohněm osvětlené komory, kde se odehrává podružný děj velmi detailně provedený, celá pozornost obrazu je zaměřená spíše na postavy prvního plánu vsazené do hlubokého prostoru, které rozehrávají živou kompozici.

    • dosažená cena: 500 000 CZK