KAVÁN František: MÁJOVÉ JITRO

    Olej na plátně, 17 x 26 cm, rámováno, datace – 1892 – 1893, signováno vpravo dole Kaván, vpravo dole přípis s určením.

    Zachař Michael, Exner Ivan, František Kaván (1866 - 1941) DÍLO, Nadace pojišťovny Kooperativa, SVU Mánes Praha 2018, kat č. 115.

    Nabízené dílo je krásným příkladem autorovy rané tvorby. Dílo datované do let Kavánových studií vyniká secesivně laděným přednesem. Náladovost plátna je velice sugestivní a přednesem ho lze zařadit do symbolistní tvorby malíře. František Kaván v době vytvoření malby počal malbu vertikálních formátů, jenž navazovaly svou perspektivou právě k již zmíněné secesi, předložené dílo je tak ještě letmým ohlédnutím k horizontálnímu vnímání krajiny francouzského školení, v Čechách toliko ovlivněném prací Antonína Chittussiho. Májové jitro zde Kaván dokázal postihnout brilantními tahy, ve své romantické skromnosti, a přesto plné kýžené atmosféry počínajícího jarního dne. Autor dílem dokazuje, že ne nadarmo byl zván jako malíř školený přírodou.

    • vyvolávací cena: 30 000 CZK