063 | KVETOUCÍ STROM

    COUBINE Otakar (1883 - 1969)

    Olej na plátně, 54 x 65 cm, rámováno, datace – 30. léta 20. století, signováno vpravo dole Coubine.
    Výstava díla Otakara Kubína (Coubine), Dům umění M. Ostrava, od 20. srpna do 7. září 1937.
    Mistři české krajinomalby, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2011
    Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4.9 - 1.11. 2015
    Výstava díla Otakara Kubína (Coubine), Dům umění M. Ostrava, od 20. srpna do 7. září 1937, č. 19.
    Krajinomalba z francouzské oblasti Provence je Coubinovým autentickým, lyricky melodickým krajinným výjevem z jižní Francie. Autor zde krajinu zachytil pomocí svého charakteristického neoklasicistního stylu, v němž se proslavil nejen na našem území. Plátno je datováno do třicátých let dvacátého století, čemuž odpovídá i výrazně plastické pojetí objektů v obraze, což je pro Coubinovu pozdější tvorbu typické. Autorův vyzrálý projev zůstává typicky neefektní a prostý – je povznesením se nad efemérními módami a efekty. Krajina francouzské Provence se stala Kubínovou srdeční záležitostí a často se k ní ve svých obrazech vracel. Místní aura ho uchvátila natolik, že se roku 1921 rozhodl usadit v malém městečku Simiane-la-Rotonde poblíž Alp, vystaveném ve skalním masivu objímajícím zelenou kotlinu obklopenou táhlými kopci. V okolí města Otakar Kubín-Coubine nalezl charakteristické scenérie kraje jižní Francie, mezi nimi levandulová pole, olivové sady a mandloňové háje, jež jsou všechny na jeho krajinomalbách zastoupeny. Malíř odhaluje Provence v celé její rozmanitosti, s kopci a táhlými lány polí, které se v létě zabarví fialovou něhou levandulových trsů. Kompozice v aukci nabízeného obrazu nám nabízí pohled do kopcovité krajiny, která se dynamicky vlní, až v pozadí vrcholí monumentálními horskými vrchy. Scéna je na ose předělena vzrostlým stromem mandloně, která je pro tento kraj typická a v Kubínových obrazech se objevuje opakovaně. Malíř si pro obraz zvolil úzkou barevnou škálu, vyjadřuje se především v odstínech zelené a hnědé, výjimku tvoří blankytně modrá obloha. I díky střídmé barevnosti je celkový dojem obrazu velice harmonický a jednotný.

    • dosažená cena: 550 000 CZK