058 | KYTICE

    COUBINE Otakar (1883 - 1969)

    Olej na plátně, rentoilováno, 74 x 60 cm, rámováno, signováno vpravo dole Coubine.
    Provenience:
    Christie´s, 11. 2. 2009, New York, pol. č. 116.
    Coubinova ‘Kytice´ je vytříbeným příkladem mistrně zvládnutého žánru květinového zátiší, které zrcadlí mistrné vyrovnání citových a intelektuálních složek umělcovy mysli. Kompozice nese veškeré znaky Coubinova klasicistního stylu a malířského projevu, oprošťuje se od patosu tak obvyklého u autorových současníků a akcentuje lyrické motivy žánru, který podněcuje divákovu představivost a fantazii. Zajímavostí u Coubinových květinových zátiší je, že výběr v kompozici umístěných květin vždy odpovídal určitému ročnímu období, neboť Coubine své kytice maloval výhradně podle živé předlohy a nikdy nekomponoval ´ideální´ květinová zátiší. I proto jeho květiny bují svěžestí, barvami a jsou na první pohled realistické. Zde si malíř kupříkladu vybral rostliny typické pro pozdní letní měsíce — ohnivé jiřiny, jemné kopretiny, modrý šalvěj a drobná kvítka hvězdníku. Záměrně jednoduché kompoziční řešení nezdobené skleněné vázy umístěné na ose holé desky dřevěného stolu je sofistikovaně umístěno oproti okrové stěně, jež dává vyniknout barevnosti květin a vytváří s ní jemný kontrast. Kytice je v Coubinově pojetí symbolem neporušitelného klidu a jistého trvání, v němž je člověk schopen najít vnitřní harmonii a krásu.

    • dosažená cena: 240 000 CZK