019 | KRAJINA S DOMEM

    FEIGL Bedřich (1884 – 1965)

    Olej na lepence, 40,5 x 56,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole Feigl, zezadu opatřeno výstavním štítkem.
    Galerie Möller Berlin Landschaft mit Haus, nr. 303.
    Nabízené dílo nám přibližuje tvorbu Bedřicha Feigla. Přestože dílo není datováno, určitou nápovědou je nám štítek na zadní straně podložky, který odkazuje k výstavě v galerii Möller. Tato zpráva nás neodkazuje k nikomu jinému než k Ferdinandovi Möllerovi, jednomu z největších galeristů a obchodníkovi s německým modernismem. Propojení Bedřicha Feigla s německým prostorem bylo velice silné, jak jeho cestami, tak následně pobytem v Berlíně, kde se mimo jiné zúčastnil výstav Neue Sezession. Osobnost autora je též úzce spojena s českou expresionistickou skupinou Osma, kde měl své pevné místo. Podané dílo Krajina s domem je svou expresivností umírněnější. Dům zářící silnou hutnou žlutí proniká zalesněnou krajinou. K domu vede roklina, které jako jediné není v cestě stromoví. Tento kukátkový průhled lesem odkazuje na manýristickou tradici a dopomáhá k umocnění autorem zacíleného námětu domů, jenž je cílem příběhu díla. Obraz je ovládán tóny žluté a zelené barvy, jejichž valéry zhmotňují daný námět. Dílo je svým motivem zádumčivé povahy, která je umocněna zvolenou temností a plochou barev. Divák se stává objevitelem, jenž si klestí cestu zelení až k cíli, hnán nevysvětlitelnou mocí domu na konci strže. Toto obydlí zosobňuje nejen cíl, ale i nový, netušený prostor. Dílo je tvořeno silnými, rozvážnými tahy a divákovi navozuje pocit zúčastnění se a též vyvolává dojem sevření daným motivem. Tvorba Bedřicha Feigla je v předkládaném díle reprezentována více než skvostně, Krajina s domem je výtečným, expresivně laděným krajinným dílem intimního ražení. Autor zde podal mimořádný umělecký výkon, a tak by toto dílo nemělo uniknout žádnému ze sběratelů tohoto autora či expresivního umění vůbec.