003 | NOČNÍ MĚSTO

    FREMUND Richard (1928 - 1969)

    Olej na sololitové desce, 47 x 56 cm, rámováno, signováno vpravo dole Fremund.
    Opatřeno odborným posudkem PhDr. Jaromír Zemina.
    Komentář PhDr. Jaromíra Zeminy:
    O tom, že autorem tohoto obrazu je Richard Fremund (1928 - 1969), nepochybuji.
    Fremund byl spoluzakladatelem skupiny Máj, která v padesátých letech minulého století sehrála významnou úlohu při obrozování českého moderního umění, utlačovaného a potíraného komunistickým režimem. I tehdy maloval v duchu moderní tradice a asi také proto ho roku 1949 vedení Akademie výtvarných umění ze školy vyloučilo. O tom, že byl tehdy ovlivněn hlavně fauvismem, svědčí i posuzovaný obraz, šťavnatý a robustní, odlišující se však od jiných tehdejších maleb potemnělým koloritem, v němž se výrazně uplatňuje šeď a čerň. Nesnadno určitelný je námět obrazu, vzbuzující představu nějakého města cizokrajného, které připomínají zejména nízké kopulovité útvary, jimiž jsou tam budovy završeny.

    • dosažená cena: 68 000 CZK