•

LIESLER Josef: REFLEX MUZEA GUINET

Kombinovaná technika na papíře, 29,5 x 85 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1967, signováno dole uprostřed Liesler 67.

Josef Liesler – Fantaskní realita, Galerie Ludvíka Kuby, 2. 11. 2019 – 26. 1. 2020, Poděbrady.

Autor díla do českého výtvarného světa přinesl neobyčejný surrealistický přístup, který v poválečném období nadále rozvíjel do specifického jazyka, jenž se stal posléze jeho poznávacím znamením. Josef Liesler tyto osobité surrealistické tendence nechává promlouvat i v nabízeném díle Reflex Muzea Guimet. Dílo je protknuto nejen malířovými fantaskními vidinami, ale taktéž realistickými tvary, se kterými se nejspíše setkal v onom muzeu Guimet. Tato instituce je známa pro své bohaté sbírky asijského umění, která jsou po dlouhá desetiletí inspirací pro její návštěvníky. Předložené dílo ovládá silná barevnost a jazyk linií, který rozděluje dílo na určité oddíly, jako by tato práce vypovídala o cestě k návštěvě autora do prostor tajů muzea. Dílo je vyvedeno v umělcových typických odstínech modré a červené, které provázely autora takřka po celou dobu jeho tvorby. Divák má možnost náhledu nejen na symbol moderní Paříže, Eiffelovu věž, ale i na přímost bulvárů či již zmiňované kusy asijského umění, které Josefu Lieslerovi uhranuly. Reflex Muzea Guimet je krásnou ukázkou umělcových přístupů k sebevyjádření viděného, jeho pocitů a v neposlední řadě i atmosféry, která na umělce posléze zapůsobila.

  • vyvolávací cena: na vyžádání