050 | NA LOUCE

    HAVELKA Roman (1877 - 1950)

    Olej na plátně, 70,5 x 99 cm, rámováno, datace 1912, signováno vpravo dole ROM. HAVELKA 1912, Zezadu opatřeno štítkem Dům umění v Hodoníně a Obrazárny zemského muzea v Brně č. A_1067.
    Dílem Na louce se nám představuje významný krajinář Mařákovy školy. Během svého tříletého úspěšného studia získal hned dvě ceny a dvě cestovní stipendia, díky nimž navštívil Německo a Itálii. Zpátky ve vlasti si oblíbil krajinu Podyjí, zejména pak okolí Bítova. V r. 1905 maloval přírodní motivy z Dalmácie, později pak tvořil také v Polsku, Rumunsku a Tyrolsku. Nabízené plátno je dokladem překonání mařákovské tradice a nového důrazu na lyričnost v tvorbě Romana Havelky. Více než detailní zachycení krajinného momentu ztvárňuje toto dílo hru světel a stínů, stejně tak jako měnící se barvy míjejícího odpoledne. Havelka zde svou paletu značně limituje na pouhé odstíny zelené a hnědé. Tato barevná skromnost však utvrzuje harmonický dojem, který na diváka z malby působí. Poměrně silné tahy štětce akcentují zmíněnou hru světel a stínů a dávají vyniknout jejich kontrastu.