117 | FESTIVAL KOUZELNÍKŮ A VĚDCŮ

    HLINOMAZ Josef (1914 – 1978)

    Olej na plátně, 65 x 100 cm, rámováno, datace 1965, signováno vlevo nahoře HLINOMAZ 1965, zezadu opatřeno přípisem s určením.
    Josef Hlinomaz Malující šašour, 3. - 27.11. 2011, Galerie U Betlémské kaple;
    Josef Hlinomaz, Vzpomínky na budoucí Příbram, 2012, Galerie Františka Drtikola Příbram;
    Josef Hlinomaz, Obrazy, MK Uničov, 4. 6. 2013 - 2. 9. 2013;
    Josef Hlinomaz, Majoucta, pane Hlinomaz, 25. 3. 2014 - 20. 5. 2014, Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě;
    Josef Hlinomaz, herec a malíř, Dělá mi potěšení rozesmávat lidi, 5. 6.-1. 8. 2014, Prácheňské muzeum, Písek;
    Reprodukováno:
    Majoucta aned jsem malující šašour, Baset, 2004, č. 3.
    Předložené dílo je ukázkovou prací autora, přináší jeho typický smysl pro humor, využití nadsázky, hry s barvami a kompozicí. Dílo Josefa Hlinomaze obsahuje vše z jeho repertoáru námětů, od kouzelníka jeho půvabné asistentky, přes jezdce na koni či jakési vědce, po samotného umělce, který stojíce v druhé řadě, drží portrétní dílo. Celá scéna je zasazena do fantaskního velkoměsta, plného věžovitých budov, světel a reklam. Nechybí ani domnělý festival, propůjčující jméno obrazu, zasazený po pravé straně díla, zvoucí svým spektakulárním nápisem. Josef Hlinomaz do díla vložil takřka vše, co dělá jeho tvorbu nezaměnitelnou a hravou. Divák zde nalezne show, akci, humor či fantaskní město. Umělec ve svých dílech vždy dbal na stránku určité nadsázky a i v nabízeném díle je tohoto aspektu znatelně použito. Dílo Festival kouzelníku a vědců je reprezentativním dílem autora a jeho dražba přináší možnost jeho sběratelům obohatit sbírku o výjimečný kousek z jeho tvorby.

    • dosažená cena: 440 000 CZK