040 | USILOVNÁ ELEKTRIFIKACE VESMÍRU

    HLINOMAZ Josef (1914 - 1978)

    Olej na lepence, 50 x 70 cm, rámováno, datace 1965, signováno HLINOMAZ 65.
    Josef Hlinomaz - Malující šašour, Galerie U Betlémské kaple, 3.–27. 11. 2011.
    Vzpomínky na budoucí Příbram, Galerie Františka Drtikola v Příbrami, 2012.
    Josef Hlinomaz: Obrazy, MK Uničov, 4. 6. 2013–2. 9. 2013;
    Majoucta, pane Hlinomaz, Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, 25. 3. 2014 - 20. 5. 2014;
    Dělá mi potěšení rozesmávat lidi, Josef Hlinomaz, herec a malíř, Prácheňské muzeum v Písku, 5. 6.–1. 8. 2014;
    Josef Hlinomaz, Elektrifikace vesmíru, Galerie European Arts, srpen–září 2014.
    Publikováno: Hlinomaz Josef, Krůta Jan – Majoucta aneb jsem malující šašour, Baset 2004, č. 20.
    Elektrifikace vesmíru, jak nadsazeně a komicky to zní. Již v pojmenování se zračí autorova záliba v nadsázce a grotesknosti. Ona usilovná práce na úkolu je v motivu zjevná. Postavy, převážně mužského archetypu, se podílí na chodu strojů. Jejich pohyby jsou viditelně řízené, jako by snad oni sami byly součástí nějakého velkého mechanismu. Autorem zvolená technika má ráz spíše nákresu, a tak souzní s daným motivem a umocňuje ho. Schématické vypodobnění, barevnost je příjemně provokativní a diváka nutí k myšlence daného uskutečnění, oné elektrifikace vesmíru. Hlinomaz si zde opět hraje s nepřebernou možností své fantazie. Zdá se, že autor využívá takříkajíc dadaistického přístupu myšlení, jeho systému konotací a čeká na vzniknuvší produkt. Jinak to snad ani nemůže být. Josef Hlinomaz, herec, malíř, ilustrátor v tomto díle potvrzuje svůj smysl pro hru, svůj humor, svůj dar podat ho.