036 | PLANÁ NAD LUŽNICÍ

  HOFBAUER Arnošt (1869 - 1944)

  Olej na plátně adjustovaném na kartonu, 51,5 x 62 cm, rámováno, datace 1931, signováno vlevo dole A. Hofbauer, zezadu opatřeno razítkem Mánes 1935; A. Hofbauer 3. VIII.931 Planá nad Lužnicí; č. 12.
  Vystaveno:
  Arnošt Hofbauer, Výstavní síň Mánes 1935; č. kat.12.
  Mistři české krajinomalby, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, Praha, 2011.
  ARNOŠT HOFBAUER (1869 - 1944)/ OBRAZY, KRESBY, PLAKÁTY, GRAFIKY, 31.10. - 29.11., Galerie Diamant S.V.U. Mánes, Praha, 2013.
  Publikováno:
  Mistři české krajinomalby, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, Praha, 2011, str. 60.
  Dílo zde předložené je úžasným příkladem autorova specifického rukopisu. Arnošt Hofbauer, zakladatel stejnojmenné školy následovníků, v předkládaném velkoformátovém díle vytváří neobyčejný zážitek. Zvolený námět, řečiště jihočeské Lužnice, je zde zhmotněný v typické autorově expresivní tónině. Co podtrhuje celý námět díla, je autorův trojbarevný rukopis barev zelené, modré a žluté. Nejsilněji do obrazu zasahuje první jmenovaná barva, která nejenže tvoří aspekt flory samotné, ale i hmotu celého obrazu. Arnošt Hofbauer v obraze na diváka působí svou malířskou výbušností, silnými a procítěnými tahy štětcem, které vytvářejí pocit pohybu květenstva a stromoví, táhnoucího se podél životadárné řeky. Celá scéna působí jako idylické slunné letní odpoledne, které každého při pohledu hřeje nejen využitými barevnými tóny, ale již zmíněnou idylou okamžiku. Autor v nabízeném díle předkládá své mistrovství ve využití barevných ploch, svůj secesivní cit a krajinný námět ohýbá do osobitého tvarosloví jen tak, jako to umí jen on. Dílo Planá nad Lužnicí je krásným krajinným dílem a výtečným vzorkem Hofbauerova díla 30. let.