057 | POLNÍ KYTICE V ATELIÉRU

    HOLÝ Miloslav (1897 - 1974)

    Olej na plátně, 65 x 51 cm, rámováno, datace 1954, signováno vlevo dole M. Holý 1954, zezadu autorovo číslo soupisu 1592.
    Autor spoluvytvořil seskupení s K. Holanem, P. Kotíkem a K. Kotrbou, později nazývané Sociální skupina, nebo také Ho Ho Ko Ko. Holý patří do generace, která byla poznamenána 1. světovou válkou, ve 20. letech byla zaujata sociální tematikou. V 50.letech se kromě nejčastějších námětů jeho civilizovaných krajin objevují i mnohá zátiší s květinami. Obraz činí již zajímavý jeho určený název, že se jedná o polní kytici, která má tak navodit dojem něčeho neposkvrněného a čistého, co vnáší do umělcova ateliéru, který je naznačený jen skříní a rozevřenou knihou, určitou lyrickou atmosféru a povznést tak profánní prostor. Pro Holanův barevně rozjasnění přednes je v tomto plátně ale zcela netypická vysoká míra dekorativního zpracování zařízení ateliéru, které divákovi připomene skoro až fauvistické experimenty počátku 20.století v jejich lineární dekorativní míře. Skoro se zdá, že květina není v hlavním centru malířova zájmu a poskytuje jen záminku, jak dát divákovi nahlédnout do umělcovy komory. Dílo tak zvláště svou expresivní a velmi uvolněnou barvou společně s ohledy na ornamentální vývin tvarů lehce vybočuje z autorovy typické tvorby a staví se tak jako ozdoba vedle typičtějších krajin.

    • dosažená cena: 52 000 CZK