•

SEDLECKÝ Zbyněk: OLIMPIK

Akryl na plátně, 130 x 170 cm, datace 2014, signováno zezadu SEDLECKÝ 2014.

Sedlecký se ve své práci postupně vyvazuje z výrazové tendence směřující k objektivizaci a odosobnění obrazové iluze (distanc, analogie k dokumentu) a stále více viděné a zobrazené nově „zosobňuje“ a tím jinak „ozvláštňuje“. Do malby se dostává deklarace osobního „vztahu“ k prostředí autorova zájmu, momenty prožitosti, evokace ryzí zkušenosti, něco, co z anonymního a odcizeného činí známé a blízké, nebo alespoň rozlišitelné. Námětem díla v daném případě je pohled zpoza rohu hotelu Olympik, kterým hledí divák směrem na Rohanský ostrov a dál. Pohled je vyveden v omezené plejádě barev a více či méně spíše kresebným přístupem, který navozuje nahlížejícímu možnost navodit vlastní vzpomínku, spojit se s daným místem ve vlastní zažité zkušenosti. Plátno je vyvedeno v dvoubarevném rozsahu, za pomoci samotné bílé podložky, která prosvítá a navozuje jak hloubku samotné městské krajiny, tak například nebes, ke kterým se tyčí zobrazené stromoví. Zbyněk Sedlecký v díle podal jakousi reportáž z daného místa a s trochou reálných kulis pobízí fantazii diváka.

  • vyvolávací cena: 95 000 CZK