153 | ZIMNÍ KRAJINA

    JANEČEK Ota (1919 - 1996)

    Olej na plátně, 50 x 60 cm, rámováno, datace 1955, signováno vpravo dole Ota Janeček 1955, č. kat. 2163.
    Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes Diamant 4. 9. - 1. 11. 2015, str. 638, výstavní štítek.
    Předkládaná položka je ukázkou autorovy tvorby padesátých let, doby, kdy malíř přistoupil k tvorbě organické a inspirací se mu stala příroda. Dílo nazvané Zimní krajina nám přibližuje zasněženou krajinu, poněkud nevlídnou, jež je prostoupena zobrazenou silnicí. Ta se klikatí a ztrácí se za rohem, leč přihlížející tuší, že pokračuje dále, mnohem dále do krajiny a protkává celou scenérii umělcem zobrazenou. Ota Janeček zde použil barvy spíše potlačené ve svých limitech, schválně zahalil motiv do mrazivého oparu zimní nálady, do pocitu cestovatele po vozovce, dýchajícího na okénko vozu, aby mohl pohlédnout na onu zasněženou dálku. Janeček do bezprostřední vzdálenosti k divákovi vymaloval strom, okradený již o své listoví a přečkávající mrazy. K němu, jako pandán, vsadil dále do krajiny strom druhý, totožný svým osudem. Krajina je spíše pustá, až na pár lidských obydlí po levé straně výjevu. Je tvořena hnědou barvou země a bělobou sněhové pokrývky, linií krajiny a ohraničena dalekými výškami, které se tyčí jako strážci scenérie. Celá krajina, spolu s prvně jmenovaným stromem, je uzavřena žlutavým nebem, jež je svým vypodobněním v pohybu a mihotá se nad onou zimní krajinou. Ota Janeček v daném díle podává svou soudobou náladu padesátých let, svůj pohled na svět v jeho jednoduchosti a pomíjivosti.

    • dosažená cena: 210 000 CZK