115 | MEFISTO

    JANOUŠEK Karel (1933 - 2017)

    Olej na plátně, 75 x 75 cm, rámováno, datace 2001, signováno vpravo dole JK MMI.
    Dílo vychází z autorových pracovních inspirací. Karel Janoušek se po absolvování umělecko-průmyslové školy vydal na dráhu propagace a výstavnictví, kde přicházel do kontaktu s tiskovinami, písmem, tvorbou značek či piktogramy. S tím souvisí jeho zaujetí písmem a jeho následování uměleckého směru lettrismu. Karel Janoušek byl během svého života fascinován mnohými projevy za pomocí písma, a to například japonskými ideogramy. Tyto asijské grafémy se autorovi staly mustrem pro jeho osobní tvorbu a spolu s geometrickou abstrakci utvořily výtvarníkův projev. Nabízené dílo je krásným příkladem této geneze a vykazuje všechny zmíněné znaky. Divák zde může rozpoznat tendenci výtvarníkovy přiléhavosti k práci s písmem a též krásnou práci s formou barevné plochy, jež je výtečně vzájemně oddělena, a tak dochází plnému naplnění optického kouzla a výtečné formy.