120 | VEČER NAD SAMOTOU

    KALVODA Alois (1875 - 1934)

    Olej na plátně, 45 x 55 cm, rámováno, datace – 10. léta 20. století, signováno vpravo dole AL. KALVODA.
    Konzultováno s PhDr. Jaromírem Zeminou.
    Alois Kalvoda byl významný český malíř, grafik, básník a rovněž jeden z žáků Mařákovy školy. Do konce devatenáctého století je patrná z jeho obrazů dokumentaristická věcnost a přesnost v topografickém zacílení. Tímto způsobem zachytil nejen prostředí své domoviny, ale také oblast středních a jižních Čech. Jeho vyzrálé období začínající po roce 1905 charakterizuje až furiózní opojení barvou a chuť vytvářet z běžných pohledů na domy v krajině koloristickou senzaci a dekorativní aranžmá. V tomto stylu se nese i tato malba; v prvním plánu vidíme velkolepé stavení takřka topící se v záplavě okolní zeleně, nicméně dynamická je zejména kopcovitá krajina v pozadí, která zaujme svou odvážnou barevností, kdy Kalvoda prostupuje zelené vrchy svítivými odstíny modré barvy. Vcelku je Kalvodův malířský styl v této malbě ještě výrazně uhlazený, nicméně i zde jsou patrné tendence ostrého konturového projevu, který je charakteristický zejména pro jeho pozdější tvorbu.

    • dosažená cena: 40 000 CZK