053 | PRACHOVSKÉ SKÁLY

    KAVÁN František (1866 – 1941)

    Olej na kartonu, 21 x 28,5 cm, rámováno, datace 1900, signováno vpravo dole Kaván.
    František Kaván (1866 – 1941), Dílo, Spolek výtvarných umělců Mánes, Pojišťovna Kooperativa, Praha 2018, str. 449, soupis č. 521.
    Nabízené dílo spadá do autorova pracovního období v železnici u Jičína. Tento pobyt byl pro Františka Kavána jeden z umělecky nejšťastnějších. Dílo se tématiky dotýká autorových cest za náměty v Jičínské kotlině, v tomto případě vstříc Prachovským skalám. Kaván si tento umělecký exkurz užíval, užíval si svůj návrat k venkovskému životu, k písmáckému rodu. Kaván na svých obrazech zachycoval místní kraj se svou pověstnou citlivostí a toto malo-formátové dílo je toho příkladem. Malíř zachytil dmoucí se skaliska z pohledu cestovatele jdoucího vstříc dobrodružství, na cestě na kraji lesa, navozujíc pocit nastupujícího dobrodružství. František Kaván vytvořil vícero děl s námětem prachatického výhledu, například s horou Bradou, Zebínem či Troskami. Ale jen málo děl se zabývá intimitou skalních prostor. Tato díla by se dala napočítat na jedné ruce, a tak jsou nejen svým námět ale i počtem dosti vzácná. Dílo je vytvořeno spíše impresionistickou skvrnou než-li realistickým přístupem, zachycujícím pocitovou složku autora z daného místa a přivádí diváka přímo ke zdroji poznání. V tomto díle se projevuje mistrné nadání pro zachycení světla v krajině a podává tak ukázku české imprese.

    • dosažená cena: 110 000 CZK