064 | JARNÍ KRAJINA

    KERHART Oldřich (1895 – 1947)

    Olej na překližce, 70 x 120 cm, rámováno, datace 1942, signováno vpravo dole O. Kerhart 1942.
    Alšova síň, Umělecký beseda, 1939, katalogové č. 3.
    Jarní krajina nese jasně lyrický rukopis malířského stylu Oldřicha Kerharta, pro který je typická nadsazená barevnost a jemná práce se štětcem, kdy jednotlivé tahy do sebe splývají a vytvářejí uhlazený dojem celé malby. Pohled do krajiny, v které již opadly poslední sněhy a mezi poli se objevují první kvetoucí stromy, ozvláštňuje plocha rybníka, v jejíž klidné hladině se krajinné prvky zrcadlově odrážejí. Autor krajinomalby, Oldřich Kerhart, byl mezi lety 1914-1918 žákem pražské akademie výtvarných umění u profesora Preislera. Po ukončení studia se vydal na několikaměsíční cestu po Evropě, během níž navštívil mj. Itálii, Jugoslávii a Francii. Od roku 1920 se účastnil výstav V. O. U. B., v jehož časopise Život byly reprodukovány v letech 1921 – 1922 jeho obrazy. Svoje krajinomalby Kerhart nejčastěji situoval kolem Polabí poblíž rodných Poděbrad a v kopcovitých scenériích Českého středohoří. Souborné výstavy díla Oldřicha Kerharta se uskutečnily v roce 1928 a 1939 v Alšově síni. Oldřich Kerhart je zároveň autorem řady statí o umění a nacisty zakázané divadelní hry o Josefu Mánesovi.

    • dosažená cena: 110 000 CZK