• ANDĚL

140 | ANDĚL

KODET Kristian (1948 Praha)

Olej na plátně adjustovaném na lepence, 30 x 25 cm, rámováno, datace 1982, signováno vpravo dole Kristian Kodet 82, zezadu opatřeno přípisem s určením.
Předkládaný olej na plátně s námětem anděla vznikl v době, která byla pro Kristiána Kodeta formující a zásadní. Když v roce 1977 dostává od Svazu výtvarných umělců zákaz vystavovat v Praze, dostává se do uměleckého pnutí, které nakonec řeší v roce 1979 emigrací do USA. Kodet i po svém odjezdu do Ameriky nadále aktivně tvoří a pořádá za oceánem mnoho autorských výstav. Předkládaný obraz s názvem Anděl vzniká v době, kdy Kodet vystavuje například v New Yorku, v Ottawě nebo v Torontu a zažívá tak velmi plodné období svého uměleckého života, což činí dané dílo unikátním.
Malíř, studoval na VŠUP v Praze. Syn známého sochaře Jana Kodeta a vnuk sochaře Emanuela Kodeta. V letech 1963-64 pracoval jako jevištní výtvarník v Městských divadlech pražských. Studoval na Akademii des Beaux Arts v Bruselu a již v této době již vystavuje své obrazy. V letech 1968-70 odchází do Švýcarska po okupaci Československa Sovětskou armádou a po dvou letech strávených v Ženevě se vrací zpět do Prahy. V roce 1979 pak definitivně opustí Československo a emigruje do USA, kde dál pokračuje v tvorbě a uskutečňuje řadu samostatných výstav. Po revoluci přijíždí zpět do Čech, kde žije a vystavuje a v roce 2001 otevírá soukromé muzeum Kodet se stálou sbírkou tří generací Kodetů.
Autor viz Ch 5/284.

  • zpět