029 | GEOMETRICKÁ KOMPOZICE

    KOLÍBAL Stanislav (1925)

    Tužka a křída na papíře, 20,5 x 26 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1989, signováno dole uprostřed Kolíbal 1989.
    Stanislav Kolíbal zde za pomoci minima výrazových prostředků vytvořil jímavý námět. Kolíbal se kresbou započal vyjadřovat již od šedesátých let. V danou dobu absolvoval soutěž na řešení podoby Československého úřadu v Brazílii a jeho slovy právě tento projekt v něm naplno probudil lásku ke geometrickému vyjadřování. Geometrická kompozice zde vytváří jakýsi návrh, hraničící s architektonickou vidinou. Jak tomu bývá, Kolíbal využívá dvou barev, a to černé a bílé. Tyto dva protiklady vytváří geniálně jednoduchou koncepci a jsou zastoupeny takříkajíc skoro ve všech autorových dílech. Nabízené dílo je vzorkem Kolíbalova uměleckého úsilí a podává divákovi vhled do jeho fascinující tvorby.

    • dosažená cena: 42 000 CZK