007 | PAŘÍŽ

    KOMÁREK Vladimír (1928 - 2002)

    Olej na sololitu, 61 x 82 cm, rámováno, datace 1966, signováno dole uprostřed V. Komárek 66.
    Lyrický přednes, imaginativní atmosféra, jemná barevná paleta; tak lze charakterizovat nejen nabízený obraz Paříž z rukou českého malíře Vladimíra Komárka, ale i jeho celoživotní tvorbu, která ve svém celku tvoří unikátní a ucelený cyklus výjevů autorovy imaginace. Magickou lyriku avšak bez jakékoliv patetické zátěže symbolických odkazů, můžeme přirovnat k vyzrálému stylu Jana Zrzavého, jehož odkaz tvůrčím způsobem Vladimír Komárek dále rozvíjel. Předložené rozměrné plátno Paříž nás okouzlí svým autorovým typickým barevným dialogem mezi růžovou a jemnou tyrkysovou, otevírá se nám pohled do možná neexistujícího parku s výhledem na Eiffelovu věž. Umnými prostředky tak autor nechává diváka váhat, jedná li se o malířovu snahu zachytit konkrétní místo s jistou dávkou abstrakce a poezie, anebo naopak, jedná-li se o výřez z malířových vizí a vzpomínek na minulost. Dílo Paříž je krásným příkladem osobité Komárkovy polohy, jež nemá v dobovém ani dnešním uměleckém prostoru obdoby.

    • dosažená cena: 110 000 CZK