035 | NA ULICI

    KOTÍK Pravoslav (1889 – 1970)

    Olej na plátně, 52 x 47 cm, rámováno, datace 1928, signováno vlevo dole P. Kotík 28.
    Posoudili a pravost potvrdili Ing. Arch. M. Kotík a O. Kotík a PhDr. I. Mladičová.
    Obraz je opatřen restaurátorskou zprávou Dorothy Pechové a ak. mal. rest. M. Martana.
    Mladá Boleslav 1931.
    Dílo Pravoslava Kotíka je svým stylem a zaujetím pro skládání prostoru barvou, pro svou sociální tématiku a v neposlední řadě autorův přínos v rámci skupiny Ho Ho Ko Ko příkladem jedinečností na uměleckém poli. Malíř v nabízeném díle projevuje svou náklonnost ke kubizujícím tvarům, geometrizování prostoru a civilistním námětům. Zobrazené ženy na ulici, stojící jako kdyby čekaly na pravidelnou linku, jasně zosobňují myšlenku civilistních námětů, jako zobrazení každodennosti všedního dne. Předložené plátno pochází z roku 1928, tedy rok po první samostatné výstavě autora a zosobňuje tak již plně rozvinutý osobitý přístup malíře. Kotík zde ztvárnil skupinku lidí stojících v městské zástavbě, která je obklopuje a vytváří tak živoucí kulisu scény. Jak postavy, tak městská zástavba jsou vystavěny barevnými plochami a stínováním. Scéna vypadá jako vystřižena z některého z dobových periodik, přesto se Pravoslavu Kotíkovi se podařilo zaznamenat všednost dne nevšedním způsobem a potvrdit svůj neobyčejný um pro zachycení a výtečný cit pro barvu. Dílo Na ulici je výtečným příkladem autorovy tvorby pozdních dvacátých let dvacátého století a nádherným dílem českého civilistního umění.

    • dosažená cena: 280 000 CZK