022 | CASSIS

    KUNDERA Rudolf (1911 - 2005)

    Olej na plátně, 74 x 92 cm, rámováno, datace 1955, signováno vpravo dole Kundera.
    V obraze přístavního městečka se představuje český rodák, jenž svůj život a tvorbu svázal se zemí Galského kohouta. Rudolf Kundera, pocházející z plodného brněnského rodu Kunderů, svůj celý život svázal s uměleckou tvorbou. V roce 1939 přijel do Paříže za svým přítelem Jiřím Muchou a již nikdy Francii ze svého života nevynechal. Malíř, jenž se ve Francii proslavil jako portrétista slavných, byl též plodným plenéristou a malířem přístavů. Na obraze vytvořil pohled na zákoutí přístavu Cassis v deštivém dni. Zachycený hlouček stojících třímá deštníky, zastavený v okamžiku, v úžasu hledíc zpoza rybářské lodi na dálky moře. Prim celého díla hraje fialová barva, jež pružně a empaticky komunikuje s ostatními barvami palety a vytváří tak pocit deštivého dne, jenž z prostor okna malíř vytvořil. Rudolf Kundera měl svůj ateliér jen pár kroků od moře, a tak se daný pohled na obraze opravdu týká jeho tvůrčího ráje. Cassis, přístavní městečko, známé svými romantickými skalisky, které láká mnohé a mnohé turisty z řad cizinců i rodilých Francouzů, se tu stalo malířovi námětem a svůdcem. Rudolf Kundera zde pružnou gestikulací štětce vytvořil jímavý pohled na hledící. Nejedná se o typický pohled z přístavního mola na romantiku síly moře, ale na právě ty, co užasli nad touto silou a jsou v jeho moci stejně tak, jako Kundera v moci lásky k Francii a jejích mořských zákoutí. Rudolf Kundera je ve Francii takřka naturalizovaným umělcem, jehož kvality jsou ceněny a ve své rodné zemi těchto poct právě nabírá. Dílo Cassis je krásným příkladem Kunderovy práce s námětem přístavu a jeho stylové práce s barvami. Cassis je dílem, jak výtečné kvality umělecké, tak pozitivního estetického dojmu.