113 | VÝLOV RYBNÍKA (LOV RYBNÍKA POTĚŠILA U VESNICE LUŽNICE)

    LEBEDA Otakar (1877 - 1901)

    Olej na lepence, 37 x 50 cm, rámováno, datace 1895.
    Otakar Lebeda (1877 - 1901), Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíne, od 5.2.-24.5.2018.
    Otakar Lebeda (1877-1901), Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, od 24.5. - 26.8.2018.
    Hulíková, V., Otakar Lebeda, Národní galerie v Praze, 2009, str. 68, č. kat. 60.
    Autor díla, Otakar Lebeda, se společně se svými staršími spolužáky Františkem Kavánem a Antonínem Slavíčkem řadí k mimořádným krajinářům Mařákovy školy a vynikajícím představitelům svěžího českého citového impresionismu. Roku 1896 odcestoval přes Mnichov a Alpy ke Gardskému jezeru až na Rivu a do rybářské vesnice Torbole pod Monte Baldo, kde se usídlil. V aukci nabízený obraz s rybářským motivem svou datací spadá do Lebedových školních let, konkrétně do čtvrtého roku jeho studia mezi lety 1896 a 1896. V této době mladý umělec podnikl cestu do jižních Čech, kde se usadil v obci Lužnice a odtud se vydával na studijní výpravy k rybníkům v blízkém okolí, krom Potěšila mj. i Rožmberku a Velkému a Malému Tisému. Nejvíce z celého pobytu si navíc Lebeda považoval osvobození se od zdí Akademie a ateliéru a zkušenosti s prací v plenéru. Z dochovaných Lebedových dopisů víme, že během jeho pobytu v jižních Čechách vznikla řada více i méně rozměrných pláten a několik studií, nicméně ne všechna se podařilo do dnešních dnů dopátrat. S jistotou však můžeme říci, že jsou tato plátna, stejně jako ‘Výlov rybníka’, ovlivněna stylem Lebedova staršího a zkušenějšího spolužáka Františka Kavána, který část pobytu strávil po jeho boku. V roce 1898 pobýval v Karlových Varech, kde prosvětlil svou paletu a jeho malba nabyla impresivní podoby. Roku 1899 odjel do Bechyně, kde opustil svůj příznačný pastózní rukopis a začal experimentovat, jak v uměleckém, tak zejména osobním životě, kde se čím dál intenzivněji začal střetávat jeho bouřlivý vnitřní svět s labilní psychickou povahou, který vyvrcholil jeho dobrovolným odchodem ze světa.

    • dosažená cena: 360 000 CZK