• BORDS DE SEINE AUX ENVIRONS DE ROUEN

168 | BORDS DE SEINE AUX ENVIRONS DE ROUEN

LEBOURG Albert Marie (1849 Montfort-sur-Risle - 1928 Rouen)

Olej na plátně, 46 x 65 cm, rámováno, datace – před 1884, signováno vlevo dole A. Lebourg, zezadu opatřeno razítkem Tasset-Lhote Paris.
Opatřeno certifikátem Rodolphe Walter, Wildenstein Institute, v jehož připravovaném Catalogue raisonné bude obraz uveden.
Francouzský impresionistický malíř a krajinář. Již od dětství projevoval o malířství velký zájem. Studoval umění na l´Academie de Peinture et de Dessins v Rouanu. Díky Společnosti krásných umění, která měla své zastoupení v Rouanu se díky sběrateli umění Laurentu Laperlierovi dostal jako učitel malířství do koloniálního Alžíru. Tam si osvojil větší jasnost a světelnost do svých obrazů. Zpět do Francie se natrvalo vrátil v roce 1877. O rok dříve poprvé vystavoval svá díla spolu s Claudem Monetem, Alfredem Sisleym a Pierrem Augustem Renoirem. Po návratu se v roce 1979 zúčastnil Čtvrté výstavy impresionistů, kde vystavoval 30 děl, která namaloval ještě v Alžíru. Společně s ním se výstavy zúčastnil také Claude Monet, Camille Pissarro nebo Edgar Degas. O rok později na Páté impresionistické výstavě představil dvacítku děl kombinujících jeho starší malby s novými obrazy namalovanými v okolí Rouenu, Paříže a Alžíru. V roce 1883 byl přijat do pařížského Salonu, kde vystavoval se svými přáteli impresionisty. Své malířské profesi se věnoval celoročně a začínal se zaobírat cykly krajin čtvera ročních období ze svých oblíbených míst v okolí Seiny, rodného Rouenu, hlavního města Paříže a na venkově v Auvergne, Normandii a v historicky úchvatné oblasti Ille de France. Mezi lety 1888 až 1895 se usadil v Puteaux, kde se cítil nejlépe a podle svého soudu tam vytvořil nejlepší díla. V roce 1893 se stal členem sdružení francouzských malířů a sochařů Société des Artistes Francais. V roce 1895 se stěhuje do Nizozemí, kde zůstává následující dva roky a za svá díla z tohoto období získává na světovém Expo v Paříži v roce 1900 prestižní Stříbrnou medaili. V roce 1903 si ho do své galerie vybírá slavný sběratel a obchodník s uměním Paul Rosenberg a ve své Gallerii Rosenberg představuje jeho 111 děl. Lebourg také každoročně vystavoval na prestižním pařížském Salonu. Důležité bylo jeho setkání s dalším obchodníkem s uměním Francoisem Depeauxem, který se věnoval zejména impresionistickým malířům a pořádal u sebe četné konverzace, kde Lebourg patřil k nejobdivovanějším tvůrcům. Jeho díla se začala dostávat do nových muzeí moderního umění, která se začala zakládat na počest význačných umělců. V roce 1920 utrpěl infarkt, jehož důsledkem ochrnul na polovinu těla. To mu ovšem nebránilo v tom, aby se podruhé oženil. V roce 1923 vyšel jeho první Catalogue raisonné. Jeho dílo charakterizuje virtuózní práce se světlem a svébytná impresionistická malba.
Autor viz TB 22/507, B 6/508.

  • dosažená cena: 600 000 CZK