075 | VIDĚL JSEM TO

    MALICH Karel (1924)

    Pastel na papíře, 100,5 x 72 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1991, signováno zezadu K. Malich 1991.
    Kresba bude zařazeno do připravovaného soupisu pastelů Karla Malicha, Galerie zdeněk Sklenář.
    Divákovi se naskýtá pohled na výtečný pastel jednoho ze zástupců skupiny UB 12 a příkladná práce autora s tímto médiem v počátcích devadesátých let. Karel Malich je svým ražením a stylem jedinečným umělcem nadnárodní velikosti a jeho práce s pastelem se staly přímo signifikantními. Tato práce má přímo až transcendentní podobu, navozuje v divákovi otázky a vytváří pocit , že vše objímá, celý prostor, jenž mu čelí. Dílo se honosí plností barev a je příkladnou ukázkou výtečné práce s pastelem, jeho nanášením a kombinací. Dílo Viděl jsem to nám ukazuje Karla Malicha v jeho mystickém rozpoložení a zprostředkovává nám jeho niterné prožitky. Nabízené dílo je ukázkou Malichovy práce v té nejlepší kvalitě a dokazuje, proč si českého umělce vybraly jako svou akvizici mnohé galerie, mezi jinými například i Centre Georges Pompidou v Paříži.

    • dosažená cena: 320 000 CZK