027 | KOLONÁDA V MONCEAU (PAŘÍŽ)

    MINAŘÍK Jan Bedřich (1862 - 1937)

    Olej na plátně adjustovaném na lepence, 18,5 x 23,5 cm, rámováno, datace 1907, signováno vlevo dole Paris.1907.Minařík., zezadu opatřeno přípisem s určením.
    Výstava jednoty umělců výtvarných, Praha, 1938.
    Mistři české krajinomalby, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, Praha, 2011.
    Mistři české krajinomalby, S.V.U. Mánes, Praha, 2011, s. 91
    Akademický malíř Jan Bedřich Minařík studoval nejdříve u prof. M. Pirnera a poté přešel do speciálky prof. J. Mařáka na pražské AVU. Ačkoliv vyšel z ateliéru největšího krajináře 19.století, Minařík projevil brilantní talent ve zpodobnění města a jeho zákoutí. Nabízené plátno dobře spojuje obé; jak Minaříkovi vlastní cit pro zachycení charakteru určité městské scenérie, tak stopy jeho důkladného školení v krajinných námětech s důslednou pozorností k odlišení různých struktur a široké barevné škále. Plátno zachycuje jeho cestu do uměleckého ohniska tehdejší doby, a to Paříže. Město světel navštívil společně s A. Slavíčkem v roce 1907. Jestliže antikizující kolonáda, která traktuje obraz a propůjčuje mu tak umě jeho hloubku, je jistým romantickým reziduem konce 19.století, bravurní světelná režie, která velmi důvtipně pracuje s odrazy korun stromů ve vodní hladině, dává divákovi poznat malířovu všestrannost jak k tradičním, tak moderním stylistickým trendům.