120 | PARIS

    MINAŘÍK Jan Bedřich (1862 - 1937)

    Olej na překližce, 19 x 24 cm, rámováno, datace 1907, signováno vlevo dole Minařík.
    Mistři české krajinomalby, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, Praha, 2011.
    Mistři české krajinomalby, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, Praha, 2011, s. 90.
    Český malíř a grafik, nejprve začínal jako student v oboru malba na porcelánu na VŠUP v Praze a poté byl přijat na AVU v Praze, kde nejprve navštěvoval ateliér prof. M. Pirnera a poté krajinářskou speciálku v ateliéru u prof. J. Mařáka. Pod pseudonymem Jan z Vyšehradu psal také básně. Podnikl studijní cestu do Paříže. Hojně se věnoval malbě městské krajiny a prof. Mařák ho měl dokonce zrazovat od malování lesů a krajin, když viděl s jakou technickou virtuozitou a talentem dokáže na plátně zachytit městské uličky nebo historické architektury. Příkladem jeho městských krajin je také toto nokturno, v němž nám Minařík nabízí pohled na jeden z pařížských bulvárů. Setmělé ulice francouzské metropole jsou pro zdatného malíře skvělou příležitostí pro světelné studie městského prostředí. Tmavé plochy v obraze — v tomto případě zejména široká třída ve zlatém řezu celé kompozice a vzrostlá stromořadí, která ji lemují, jsou prozářena světlem pouličních lamp, nasvícenými tabulemi a vývěsními štíty pařížských restaurací, kaváren a pověstných šantánů. Minaříkově pozornosti neunikli krom slavnostně nasvícených budov také samotní aktéři večerních městského ruchu — ulice je doslova plna proudícího davu. Ze zástupu tmavých figurek vystupuje zejména mužská postava v pravém rohu prvního plánu, jejíž rudé kalhoty a čapka na kontrastním podkladu doslova září. Nad vzdáleným horizontem v němž do nekonečna mizí večerní bulvár Minařík mistrně zachytil atmosféru oblohy na sklonku dne, v barvě oblak se ještě odráží temně rudý opar zapadajícího slunce, zatímco nad střechami domů již vidíme první vycházející hvězdy. Impresionisticky laděná malba dokladem Minaříkovy bravurní práce se světlem a rovněž jeho citu pro zachycení prostředí městské krajiny metropole na počátku nového století.

    • dosažená cena: 95 000 CZK