• ROMBERGOVY KŘIVKY

128 | ROMBERGOVY KŘIVKY

MIRVALD VLADISLAV (1921 Záluží u Mostu – 2003 Louny)

1995, olej na kartonu, 45 x 33 cm, signováno, datováno a popsáno vzadu: Rombergovy křivky, olej-karton 1995, Vl.Mirvald.

Provenience: z pozůstalosti autora

PŘILOŽENO POTVRZENÍ AUTENTICITY PROF. PHDR. TOMÁŠE VLČKA CSC., KONZULTOVÁNO S PROF. PHDR. JAROMÍREM ZEMINOU A PHDR. JIŘÍM MACHALICKÝM.

 

Vladislav Mirvald, klíčová osobnost a jeden z hlavních protagonistů českého konstruktivního umění, osobitý malíř a vynálezce nových výtvarných postupů. Představitel stále více ceněné generace šedesátých let. Bývá řazen do skupiny umělců, jež u nás od šedesátých let rozvíjela tzv. neokonstruktivní tendence. Jeho cesta projevu založeném na geometrii, ale nebyla přímá a nevyčerpávala se esteticky libými kompozicemi nebo optickými efekty. Jeho práci charakterizuje různorodost a paralelní rozvíjení někdy až různorodých tendencí. Ostatně i další osobnosti z tvůrčí skupiny Křižovatka založené r. 1963 (Malich, Fremund, Běla a Jiří Kolářovi či Zdeněk Sýkora, s nímž ho pojilo dlouhodobé blízké přátelství), ke které patřil a v níž byly rozvíjeny postupy charakteristické pro pozdně modernistické tendence, směřovali ke značně odlišným způsobům projevu.

  • dosažená cena: 210 000 CZK