042 | DÍVKA S VÁZOU

    MRKVIČKA Otakar (1898 - 1957)

    Olej na lepence, 32 x 25 cm, rámováno, datace 30. léta 20. století.
    Autor díla byl kolegou tak zvučných jmen, jako Toyen, A. Diviš nebo L. Sutnar a společně stáli u zrodu legendárního uměleckého sdružení Devětsil. Společně Otakar Mrkvička s K. Teigem již od začátku pořádali osvětové přednášky a věnovali se také moderní typografii, za jejichž zakladatele jsou v našem prostředí právem považováni. Autor nabízeného díla také slavil velké úspěchy jako scénograf, ať už na prknech Osvobozeného divadla nebo později v divadle Dada. Třicátá léta ve tvorbě Otakara Mrkvičky charakterizoval sociální civilismus vycházející z jeho názorového smýšlení. Umělec se v nabízeném díle, jež je datováno právě do třicátých let, civilismem lehce zabývá, ale spíše jen díky možnému zachycení lidství, v tomto případě ženy. Jinak lze dílo Dívka s vázou pojímat jako lyrickou zpověď o ženě, o tom, co vše představuje, čím je. V tomto případě Mrkvička přistoupil k zobrazení plodné ženy, nesoucí vázu se zelenavou rostlinou, jako znaku života. Žena má magický, zasněný výraz, jenž potrhuje jeji skoro neznatelný úsměv. Přední plán díla doplňuje pozadí jakési marini, plující loďky na klidném moři, které se vzájemně prostupuje s modravou oblohou. Celé dílo je vystavěno velice hutnou barevno hmotou, jež dodává dílu určitý nádech magična. Mrkvičkovo dílo je zastoupeno v důležitých národních i soukromých sbírkách. Jeho dílo je stále velice neprozkoumáno a každý obraz je dílkem k poznání tvorby tohoto výtečného a velice osobitého umělce.

    • dosažená cena: 200 000 CZK