074 | LES

    NEJEDLÝ Otakar (1883 - 1957)

    Olej na plátně, 32 x 23,5 cm, rámováno, datace 1914, signováno vlevo dole Ot. Nejedlý 1914.
    Obraz Les reprezentuje oblíbený motiv vhledu do interiéru lesa, který si oblíbili zvláště současní malíři impresionismu, jako například jeho největší představitel a zároveň přítel Otakara Nejedlého Antonín Slavíček. Pro taková díla je zvláště stěžejní práce s atmosférickým světlem a stínem. Autor zde však pracuje se zcela jiným seřízením obrazu a namísto horizontálního širokoúhlého prostoru nám nabízí neobvykle hloubkový, detailní a zvláště výjimečně vertikální vhled zaměřený na kmeny stromů, mezi kterými hravě proniká jasná žlutá záře. Práce s hustou, plnou a sytou barvou patří mezi nejtypičtější znaky autorského podpisu Otakara Nejedlého i přesto, že v obraze převládají netypicky odstíny hnědé a šedé. Ačkoliv je obraz drobnějšího formátu, malíři se povedlo naplnit toto skoro až drobné přírodní zátiší vší expresí načerpanou z jeho zahraničních cest po exotických krajinách nejen Cejlonu, která dále vrcholila po návratu v jeho domácí tvorbě nejslavnějších barevných krajin.