059 | MILENCI

    OBROVSKÝ Jakub (1882 - 1949)

    Olej na plátně, 150 x 150 cm, rámováno, datace 1916, signováno vpravo dole J. Obrovský 1916, Obraz je zasazen v původním rámu ze slavné dílny Jindřicha Ecka.
    Autor nabízeného velkoformátového díla se proslavil svým neoromantickým pohledem na ženskou krásu, leskem barevných látek odívajících mytologické postavy či portréty významných osobností. Jakub Obrovský předloženým plátnem přináší pohled diváka do momentu intimního dostavení mladého páru. Malíř dostaveníčka mladých milenců maluje se signifikantní svěžestí, energií barev, živelnou radostí. V daném případě mladík něžně líbá dívku poodhalující své bělostné tělo, ta, oděna do bílé košilky, sukně a klobouku hnědavé barvy, se s přivřeným pohledem blaženě usmívá směrem k divákovi. Pod korunami stromů, schovaní ve stínu před žárem letního slunce, si mladý pár dopřává společné láskyplné chvilky soukromí. Pohozená konev, zapíchnuté zahradní náčiní vypovídá o upozadění světských povinností, které byly vystřídány intimním spojením zamilované dvojice. Výsledek lásky páru může vidět vnímavý divák na pravé straně obrazu, kde z malované modré kolébky zpod vzorovaných přikrývek mává dětská ručka volající po pozornosti. I tento detail podtrhuje, jak vzácné mohou být chvíle vzájemné partnerské něhy. Předložený obraz je příkladnou malířovou prací z desátých let, je výtečnou referenční malbou jeho oblíbeného námětu lidské figury, která je s jeho tvorbou pevně svázána. Plátno je zasazeno do původního rámu z dílny Jindřicha Ecka a je tak docíleno plného estetického dobového vrcholu. Dílo by si obdivovatelé či sběratelé tvorby Jakuba Obrovského jistě neměli nechat uniknout.