020 | TAJEMNÝ OSTROV (OPUŠTENÝ OSTROV)

    PREISSIG Vojtěch (1873 – 1944)

    Akvatinta a lept na papíře, 26 x 38,5 cm, volný list, signováno vpravo dole V. Preissig.
    Domorázek 1907, nestr., č. kat. 15;
    Kotalík 1966, č. kat. 424;
    Vlček 1968, č. kat. 115;
    Kotalík 1984, č. kat. 441;
    Rybička 1989, s. 9, č. kat. 17;
    Pařík 2000, str. 4;
    Šimon 2001, str. 56.
    Autor se v nabízené grafické práci projevuje svým typickým podpisem. Domy ve fantaskní krajině jsou zde posazeny na malý, travnatý ostrov, na nějž je vidět průhledem ve stromoví. Domky na ostrově se zrcadlí na vodní hladině a mění barevnost svých střech. Tento jev zrcadlení Preissig poznal v importovaných japonských dřevořezech či v díle Jamese Whistlera. Domy na ostrově spoluvytvářejí jakýsi krystalický útvar a jsou zajímavým kontrapostem k organickému pohybu větví onoho stromu v první plánu. Tyto formy vyjadřují pozvolnou cestu autora k jedinečnému uchopení reálií, postupné abstrakci forem a svébytného vidění světa. Grafické práci předcházela verze v oleji, jenž figurovala ve Waldesově sbírce. Předložená kolorovaná akvatinta je nádherným příkladem grafiky z počátku dvacátého století a výtečným příkladem práce Vojtěcha Preissiga.

    • dosažená cena: 35 000 CZK