SEKAL Zbyněk: KŘÍŽ

    Železo, zinek, dřevo, 25,1 x 26,5 cm, datace 1977, autorská adjustace.

    Provenience:

    • Dílo pochází z majetku autorova syna, první prodej.

    • Zbyněk Sekal: Zusammengesetzte Bilder, Zeichnungen, Museum des 20. Jahrhunderts (20er Haus) / Museum Moderner Kunst, 14. 12. 1977 - 29. 1. 1978, Vídeň.

    • Zbyněk Sekal: Zusammengesetzte Bilder, Zeichnungen, Vídeň, 1977, kat. č. 75

    Autor díla je jedním z nejpozoruhodnějších umělců českého umění druhé poloviny dvacátého století. Zbyněk Sekal studoval na Pražské akademii umění pod taktovkou Františka Tichého a Emila Filly. Své studium ukončil, aby se nemusel podvolit tendenčnímu výstupu v duchu dobové politiky. Tento boj proti nespravedlivému systému Sekal projevoval již od mládí, kdy byl za propagaci levicových letáků odsouzen a internován do Terezína a Mauthausenu. V období studií Sekal navštívil surrealistické výstavy v Paříži, které ho následně ovlivnili na celé období jeho umělecké tvorby. Autor se aktivně zajímal jak o kresbu, tak o sochu.

    Dílo, jež je nabízeno do aukce spadá do autorovy produkce skládaných obrazů. Tyto pomyslné obrazy, které oscilují mezi sochou a reliéfem, jsou kompilací autorových požadavků na ideální dílo. Tak jako nabízené dílo, tak i většina děl tohoto typu je autorem vystavěna z komponent, které jsou zdánlivě zbytkovým produktem, či předmětem denní potřeby přetvořeným autorovou fantazií. Sekalovy skládané obrazy mají napříč svou podobou společnou surovost formy, která jim přidává na brutalistním zpodobnění. Nabízené dílo je vytvořeno za pomoci kovových komponent, které dohromady tvoří nejspíše vůbec nejznámější symbol evropské společnosti, a to kříž. Ten propůjčil i název nabízenému dílu. Dílo je datováno do roku 1977, tedy do doby velkých zkoušek naší novodobé společnosti, a tak zvolený symbol nemůžeme brát jako náhodu ale spíše jako tiché svědectví, jakýsi protest umělce, který po celou dobu své tvorby, svým specifickým způsobem poukazoval na společenské bezpráví. V díle je viděn pro Sekala typický řád, je skvělým příkladem autorovy tvorby, jeho řemeslného zpracování, originálnosti a kombinace píle s myšlenkou. Zbyněk Sekal byl po celou dobu své tvorby osamoceným géniem, solitérem ve svém přístupu i myšlence.

    • vyvolávací cena: 75 000 CZK